Best U.S. Narrative Film

Esther's Choice
Directed by: Alia Azamat Ashkenazi

Best U.S. Directing 

Bathtub Chronicles 
Directed by: Rebecca Ruhm

Best International Narrative Film

The Little Pest 

Directed by: Lucas Pouliquen

Best International Directing 

Oasis

Directed by: Andrew De Zen

 

Best Producer   

Bathtub Chronicles

Produced By: 

Robert Sciglimpaglia - Mario Garciduenas - Rebecca Ruhm

Best First Time Filmmaker 

Bacon 

Directed by: Geoff Bell

Best Female Filmmaker 

Gehenna
Directed by: Tequoia Urbina

Best Animation 

Can I Have a Mask​? 

Directed by: Sahan Jayawardena

Best LGBTQ
CHRYSALIS

Directed by: ALAA SAFI

Best Science Fiction

Invasion 2040

Directed By: Cesar Alejandro Turturro

Best Thriller 
The Politness of Kings

Directed by: Saifi Haroun 

Best Emerging Star
Kate Jean Hollowell

For writing, directing, producing and starring in Are They Smiling?

Best Music Video

Nocturnes

Directed by: Brad Devine

Best Comedy 

Bucko & Junior

Directed By: Jordan Rader

 

Best Series 

IS A VIOLIST

Directed By: Isabel Hagen

 

Best Composer
Under Pressure

Composed By: Galo Ortiz

Best U.S. Actor

Jesse Allis for 5 Stages 

Best U.S Actress

Lia Peralta for Bathtub Chronicles 

Best Youth Actor

Ambz Negro for Lost Between The Trees
 

Best Youth Actress

Léontine Doncieu for The Little Pest
 

Best U.S. Documentary
Life Without Parole: The Sammy Gladden Story

Directed by: Mackenzie Robertson

Best International Documentary

The Beatles and Us

Directed by: Chris Purcell

Best Script 

A glimpse of my life thru my eyes

Written by: Frank Mancuso

Best U.S. Experimental 

XIETY
Directed by: Carlos Torres

Best International Experimental 

The Nameless Call - Inside Costa Rica

Directed by: Wow Tapes

Best U.S. Student Film

How We Fare Well
Directed by: Dale Campo

Best Horror 

Sonant
Directed by: Vik Ramen
 

Best Cinematography

Esther's Choice
Cinematography by: Guillermo Cameo

Honorable Mention Drama
Borrowing

Directed by: Joe Stramowski 

Open My Eyes

Directed by: Solveiga Serova
 

The Last Waltz

Directed by: Jean-Baptiste Delannoy

 

Honorable Mention Documentary 

Aged out
Directed by: Kyle Stefanowicz

4/8 | Beirut
Directed by: Patrick Kohl

 

D-REP: Fight for Life

Directed by: Michael Mazzanti

 

Honorable Mention Science Fiction

Zealandia

Directed by: Bruno du Bois

 

Honorable Mention in Student Filmmaking

Milk 

Directed by: Jennifer Kolbe
 

A Call Above the Clouds

Directed By: Leeni Linna